Skutečně zdravá škola

Vrátit se zpět

Naše školka se zapojila do programu Skutečně zdravá škola.

 

Co je program Skutečně zdravá škola?

 

Skutečně zdravá škola je komplexní program (http://www.skutecnezdravaskola.cz/jak-naplnit-kriteria)  zdravého školního stravování. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká.

Program Skutečně zdravá škola stojí na pevných pilířích: zdravé děti, potravinově gramotní lidé, aktivní místní společenství, udržitelné zemědělství a zdravé životní prostředí. V České republice funguje více než 8000 provozoven školního stravování. V nich se denně stravuje přes 1,3 milionu dětí, které za rok snědí více než 350 milionů pokrmů. To představuje obrovskou příležitost pro ozdravení dětí a celé společnosti.

 

„Děti, které dnes pochopí hodnotu jídla, budou v budoucnu kupovat kvalitnější potraviny“.

 

Naše školka se v rámci aktuálních možností snaží nakupovat čerstvé sezonní potraviny od místních farmářů, pekařů a řezníků, organizuje výlety na místní farmy, začleňuje téma stravování a jídla do vzdělávacího programu, pořádá ve třídách společné vaření a komunitní aktivity.

 

Desatero naší kuchyně:

 

  1. Používáme jen základní suroviny
  2. Upřednostňujeme lokální a sezonní potraviny
  3. Minimalizujeme používání polotovarů a instantních potravin
  4. Minimalizujeme množství sol
  5. Omezujeme konzumaci bílé pšeničné mouky
  6. Snižujeme potřebu cukru
  7. Používáme kvalitní tuky
  8. Jídlo podáváme s dostatkem zeleniny
  9. Dbáme na vyváženost mezi masitými a nemasitými pokrmy
  10. Respektujeme potřeby dítěte a čas k jídlu

 

více informací najdete zde

 

 

HURÁÁÁÁ………… JSME BRONZOVÍ!

V listopadu proběhla on-line konference projektu Skutečně zdravá škola, na které byla předána bronzová, stříbrná a zlatá ocenění školám z celé České republiky. Pod vedením paní ředitelky Evy Zennerové a vedoucí školní jídelny a za spolupráce kolektivu celé naší školky, jsme za dobu jednoho roku dokázali splnit všechna kritéria k dosažení bronzového ocenění, a tedy patříme mezi několik málo školek v republice, které toto ocenění získaly.

 

 

 

 

 

 

 

Duhový pokus ve Včeličkách

Co se nám stane v bříšku, když ty bonbóny sníme? Čím jsou obarvené bonbóny a díky čemu je zbarvené jablko?

 

 

Proč je lepší jíst ovoce než bonbóny?

 

 

Semínková svačinka pro myšku od Berušek

 

Co má myška ráda k jídlu? A na co má ty dlouhé ostré zoubky? O jedné takové myšce čteme pohádku a přemýšlíme, jakou svačinku bychom jí mohly připravit. Jsou semínka dobrá i pro děti?

 

Můžeme si vyzkoušet ochutnat slunečnicová, lněná, sezamová semínka, mandličky, ořechy atd. Namícháme si vlastní směs podle chuti a tu si pak doma zbaštíme.

 

 

 

Adélčina dýňová polévka (Berušky)

 

Adélčina dýňová polévka – fotorecept

 

Zdraví broučci

Děti v době karantény plnily společně s rodiči úkoly spojené s tématem hmyzu v trávě. Na děti čekala jedna zcela netradiční činnost. Za pomoci a dohledu rodičů připravovaly zdravou svačinku – zdravé broučky. Příprava byla zároveň i zábava, děti krájely, aranžovaly, poznávaly a ochutnávaly. Při výrobě a zdobení pojmenovávaly ovoce a zeleninu. Některé vitamíny si samy vypěstovaly a sklidily. Nakonec vytvořené broučky, šneky a housenky pojmenovaly a snědly😊.

Nechte se inspirovat a dobrou chuť přeje třída Včeliček.

 

 

 

 

 

Paní Veselá a pan Smutný přišli do Stonožek

S novou kamarádkou Eliškou přišli do Stonožek na návštěvu paní Veselá a pan Smutný.  Eliška dětem vyprávěla příběh, proč se pán s paní tak jmenují, společně s dětmi pak třídila obrázky potravin na zdravé a nezdravé, povídala si s dětmi o správné výživě.

 

 

 

 

Brrrrr, to je kyseléééééé!

Eliškooooooo, to jsou vitamíny takhle kyselé????????? Některé sladké,

některé kyselé…..podle toho, v jakém ovoci se ukrývají, Ochutnejte.

 

 

 

 

 

Stonožky hrají pexeso plné vitamínů

Jůlinky rodiče nám věnovali pexeso plné vitamínů. To je ovoce a zeleniny! Povídáme si o ovoci a zelenině, o tom , kdo má co rád…..ale pozor! V pexesu se schovává taky Buřtýn! A Plísňák! Pozor na ně! My víme proč! Přijďte, my vám ho půjčíme .

 

Dobrota pro Stonožky i pro ptáčky

Bacili řádí všude! Chraňte se!!!!! Ve stonožkách jsme si vyrobili pomerančovou bombu.

A co s tím? Vyhodit? Nene, stonožky si umí poradit.

Stonožky a ptáčci, dobrou chuť!

 

Dostat se ke zdravé dobrotě není jen tak

 

 

 

A po práci odměna.Ozdobili jsme si ovocný tvaroh od našich šikovných kuchařek  A na ptáčky jsme také mysleli.

 

Stonožky a červená rýže

Paní hospodářka Martina nám přinesla na třídu novou dobrotu, na kterou se můžeme těšit při obědě. Červenou rýži. Přečetli jsme si o ní zajímavé informace, zahráli si hru ,,kde je zrníčko?“, připravili jsme si hlasovací tabulku a těšili se na oběd. Překvapením u oběda byla rýže ,,strakatá“. Někteří nadšenci se chvíli snažili roztřídit rýži na červenou a bílou.

Oběd byl vynikající. Králík s červenou řepou také moc chutnal.  Podívejte se na hlasování strávníků. Těch pár mračounků byla řepa. Jak řekla Jůli: ,,Povíme si pohádku O veliké řepě a příště to bude dobré.“

 

 

 

Zdravá oslava narozenin (Stonožky)

I s ovocem se dají vesele oslavit narozeniny.

Nejen vesele, ale i zdravě. Všem chutnalo.

Všechno nejlepší!

 

 

Já mám koně, zdravé koně (Stonožky)

….Já mám koně, zdravé koně, to jsou koně mí,

když já jim dám pohanku, oni skáčou na branku…..

když jsem jim dal jáhly, ocasem si mávli…..

 

 

Na svátek svatého Martina jsme si pozvali paní hospodářku Martinu, aby dala ,,koníkům“ ochutnat zdravé dobroty. Společně jsme ochutnávali, vymýšleli legrační rýmy a na interaktivní tabuli vyhledávali informace a zajímavosti.

 

 

Každý ,,koník“ si mohl osahat a očichat v syrové podobě a v uvařené podobě ochutnat. Každý ,,koník“ mohl hlasovat, co mu chutnalo a co ne.

 

 

 

 

Motýlci pečou štrůdl z jablíček  z farmy

Děti ze třídy Motýlků si vyzkoušely pečení štrůdlu ze sadů z Nebílov. Nejdříve jsme si řekli, které suroviny potřebujeme k přípravě štrůdlu a jak se taková dobrota vůbec dělá. Děti s nadšením poslouchaly a zkoušely si zapamatovat postup, jak jdou suroviny za sebou. Nejvíce děti omámila vůně skořice spolu se strouhanými jablky. Štrůdl nám upekly paní kuchařky a krásně provoněl celou třídu. Příprava na štrůdl děti moc bavila a upečený štrůdl ochutnaly i děti, které nejí ovoce.

 

 

 

Zeleninový a ovocný salát (Motýlci)

Po velkém úspěchu s pečením štrůdlu jsme si s dětmi naplánovali další zdravou svačinku a to pestrý zeleninový a ovocný salát. Ovoce a zeleninu nám darovali rodiče se svých zahrádek, tudíž saláty byly v BIO kvalitě. Hned ráno jsme si k plodinám řekli spoustu zajímavých věcí, o vitamínech a správně se naučili třídit ovoce a zeleninu. Společnými silami jsme plody nakrájeli na malé kousky, jednotlivě ochutnávali a vybírali jsme takové druhy zeleniny a ovoce, které bychom v salátu chtěli mít. Po té jsme zpracované suroviny promíchali ve velkých mísách a poctivě se o saláty rozděli. Na našem společně připraveném pokrmu jsme si moc pochutnali a už teď se těšíme, co si „uvaříme“ příště.

 

 

 

 

 

Pečení u Berušek

Náš skřítek Bedřich a jeho kamarád Kotlík nás učili vařit a péct různé dobroty. Nakonec z toho byly výborné mrkvové muffiny. Při jejich přípravě jsme se naučili spoustu věcí – jak se čte recept, jak se strouhá mrkev, co udělá kakao, když ho přidáme do těsta a že vločky nejsou sněhové, ale ovesné. Společně jsme umíchali těsto a každý si přidal do svého muffinu, co mu chutná. Každý tak byl jiný.. Paní kuchařky nám dobrotu upekly, a všichni jsme si po obědě pochutnali.

 

 

 

 

Vaříme bylinkový čaj (Berušky)

Skřítek Kotlík onemocněl! Jak bychom mu mohli pomoct? Našli jsme obrázky léčivých bylinek a něco jsme si o nich zjistili. Potom si každý namíchal svůj vlastní bylinkový čaj a jeden hrneček jsme uvařili i pro Kotlíka a Bedřicha. Jakou jsme měli radost, když nám druhý den přišel od skřítků dopis, že naše medicína pomohla a že je Kotlík zase zdravý!

 

 

 

Podzimní hostina (Berušky)

S poznáváním podzimních plodů nám pomohly i maminky a tatínkové – uspořádali jsme velikou podzimní hostinu a děti s rodiči doma připravili spoustu dobrot – ochutnali jsme různé jablečné koláče, dýňové dortíky a lívance, sušenky… Všichni nám poslali i fotky z domácího pečení.

 

 

Co to mléko udělalo? (Stonožky)

Tak, děti dobrou chuť. Děti poděkují a jí……….Jéééé, Lenko, podívej! Já mám to mléko růžové! Né, to je fialová! Jééé, já taky!!! No, co se to s ním stalo? Asi barva v hrnečku! Ne, to by nešlo, to by bylo jedovaté! Tak barva do jídla! A nebo fialové kakao! A nebo to udělal skřítek!

Chvíli to trvalo. Nakonec malí detektivové vypátrali, že nám mléko obarvilo sušené ovoce,  které bylo přimícháno do cereálií. Byla to velká zdravá dobrota.

Co jsou cereálie? Co umělá barviva a co přírodní barviva?

Kdo nám pomohl v hledání informací? No přece internet. Ten nám poví, na co se zeptáme.

 

 

 

 

Bramborový den(Stonožky)

V pátek do školky s bramborem v kapse, cvičení s bramborem, relaxace s bramborem, porovnávání a třídění brambor, ochutnávka syrového bramboru…..Brrrrrrrr! Nikomu moc nechutnal! Brambor jako tiskátko, brambor jako tělo ježka. Hledání informací o bramboru na internetu, hledání bramborových receptů…..A konečně oběd! Bramborová dobrotaJ Mňam, paní kuchařky

 

 

 

Ve třídě Stonožek voněl ovocný salát (Stonožky)

A to ne ledajaký! Naše hodné maminky nám darovaly různé druhy ovoce a několik surovin na ochucení salátu. Stonožky jsou velice šikovné, ovoce omyly, nakrájely a ve velikém hrnci promíchaly……Při přípravě salátu jsme si společně všichni povídali o ovoci, dívali jsme se, co je uvnitř a ochutnávali jednotlivé druhy. Brrrrr! Pomeranč byl pěkně kyselý! Paní hospodářka nám přišla ukázat, jak se krájí velikým nožem a na ochucení nám přinesla kokos a dýňová semínka. Salát se nám moc povedl a všem chutnal. Akorát ty vitamíny jsou tak malinké, že jsme je vůbec neviděli.

 

 

 

Když se vaří, tak se také nakupuje (Stonožky)

Hry na obchod jsou ve třídě Stonožek na denním pořádku. A na podzim se nejvíce nakupuje ovoce a zelenina, které jsou plné vitamínů. Co byste si koupili vy? Jaké ovoce? Jakou zeleninu? Vše, co mají rády děti ze Stonožek, si nakreslily do svých látkových tašek. Na vycházce jsme si domluvili návštěvu v opravdovém obchůdku ovoce a zeleniny, kam pravidelně nakukujeme. Také vám dáme o tom vědět

 

 

Polévka pro Chytrolína (Stonožky)

Během vyprávění o ovoci a zelenině se nám začaly ve třídě hromadit akční letáky. Děti si během her vystříhávaly obrázky ovoce a zeleniny, nosily si je do obchodu, prodávaly je, různě je měnily a hrály si na kuchaře. A tak vznikl nápad, uvařit polévku pro skřítka Chytrolína. Suroviny děti poskládaly do hrnce a za chvíli byla polévka hotova. Skřítkovi moc chutnala. I my jsme ten den měli moc dobrou polévku.

 

 

Stonožky a rodiče ,,zavařovali“ zásoby na zimu

Na víkend si děti ze třídy Stonožek odnesly domů ,,zavařovací sklenici“ a společně s rodiči ,,zavařili“ kompot nebo zeleninovou směs. Zásoby dáme do domečku skřítka Chytrolína, aby neměl v zimě hlad. Děti vyprávěly rodičům poznatky o ovoci a zelenině, o tom, jak je jíme ve školce, jak nám je paní kuchařky připravují. V pondělí nám vyprávěli zážitky ze společné práce rodiče i děti.