Skutečně zdravá škola

Vrátit se zpět

Naše školka se zapojila do programu Skutečně zdravá škola.

 

Co je program Skutečně zdravá škola?

 

Skutečně zdravá škola je komplexní program (http://www.skutecnezdravaskola.cz/jak-naplnit-kriteria)  zdravého školního stravování. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká.

Program Skutečně zdravá škola stojí na pevných pilířích: zdravé děti, potravinově gramotní lidé, aktivní místní společenství, udržitelné zemědělství a zdravé životní prostředí. V České republice funguje více než 8000 provozoven školního stravování. V nich se denně stravuje přes 1,3 milionu dětí, které za rok snědí více než 350 milionů pokrmů. To představuje obrovskou příležitost pro ozdravení dětí a celé společnosti.

 

„Děti, které dnes pochopí hodnotu jídla, budou v budoucnu kupovat kvalitnější potraviny“.

 

Naše školka se v rámci aktuálních možností snaží nakupovat čerstvé sezonní potraviny od místních farmářů, pekařů a řezníků, organizuje výlety na místní farmy, začleňuje téma stravování a jídla do vzdělávacího programu, pořádá ve třídách společné vaření a komunitní aktivity.

 

Desatero naší kuchyně:

 

  1. Používáme jen základní suroviny
  2. Upřednostňujeme lokální a sezonní potraviny
  3. Minimalizujeme používání polotovarů a instantních potravin
  4. Minimalizujeme množství sol
  5. Omezujeme konzumaci bílé pšeničné mouky
  6. Snižujeme potřebu cukru
  7. Používáme kvalitní tuky
  8. Jídlo podáváme s dostatkem zeleniny
  9. Dbáme na vyváženost mezi masitými a nemasitými pokrmy
  10. Respektujeme potřeby dítěte a čas k jídlu

 

více informací najdete zde

 

 

Dýňové muffiny u Berušek

V říjnu jsme se věnovali poznávání zeleniny, která se nám urodila na zahrádkách. Koho by napadlo, že z dýně, ze které známe hlavně polévku, se dají udělat dobroučké muffinky? A že je dýňová semínka tak krásně ozdobí 😊

Díky obrázkovému receptu to bylo opravdu jednoduché. Děkujeme paním kuchařkám, že nám dobrotu upekly.

 

 

 

J S M E    S T Ř Í B R N Í

S velkou radostí můžeme oznámit, že naše školka získala stříbrné ocenění v projektu Skutečně Zdravá Škola. Cesta ke stříbru trvala 2 roky. Nebyla jednoduchá, musely jsme se potýkat s mnoha omezeními a nařízeními. Ale motivace nás vedla cestou, kterou jsme si předsevzaly a dnes jsme pyšné na Stříbro, které nám tuto cestu bude připomínat.

 

…. Tak jsme se nechaly vyškolit panem kuchařem Vítkem Kudrnou

Dnes do kuchyně zavítal pan kuchař Vítek Kudrna, aby nám ukázal nové kulinářské dovednosti a něco jsme se od něj přiučily. Byl to zajímavý den a výsledky stály za to. Všem velice chutnalo a shodly jsme se, že chlapa v kuchyni bychom uvítaly….. 🙂

 

 

Ochutnávka z naší kuchyně

Jídla máme pestrá a určitě i oko má radost se na takové ňaminy dívat.  Tak se kochejte s námi. Dětičky jsou spokojené :-).

 

 

 

Pečený čaj u Stonožek

Zavázat oči, připravit pusinu a……. ochutnat a hádat😊

Poznáš, co to je za ovoce?

 

 

Stonožky si povídaly o tom, jak můžeme uchovat ovoce na zimu, jak bude krásně vonět, a dokonce nás zahřeje😊 Ochutnávaly, hádaly, uvařily vodu, zalily ovocnou dobrůtku…….mmmmmmmmňam!

Zkuste si doma také upéct vaši ovocnou úrodu, udělá vám radost a zahřeje vás😊

 

 

 

Parta pekařů ve Stonožkách

To je parta pekařů, co? Na den pečení vánočního cukroví nám zbyla tahle parta-šikovná parta😊

Všechno zvládli kluci úžasně, vyváleli, vykrájeli, donesli do kuchyně…..Potom ozdobili oříšky a semínky a na vánoční akci na zahradě školky si všichni hosté pochutnali😊

 

 

Berušky si hrají na Červenou Karkulku a pečou bábovku!

S Beruškami jsme se již nějakou dobu bavili o pohádkových postavách. Naše střítka Maruška poslala po sově Matyldě obrázkový recept, podle kterého jsme mohli upéct stejnou bábovku, jakou měla Karkulka v pohádce donést babičce. K pečení jsme použili celozrnnou mouku a s dětmi jsme si vysvětlily rozdíl mezi bílou a touto moukou. Paní kuchařky nám bábovky upekly v troubě a děti se poté postaraly o to, aby z výborné bábovky nezbyl ani drobek. MŇAM!

 

 

Berušky chystají pohoštění pro maminky a tatínky

Před Velikonocemi jsme si k nám do třídy pozvali maminky a tatínky, abychom s nimi strávili hezké odpoledne plné vyrábění a povídání. Jako správní hostitelé jsme připravili občerstvení. Do pomazánky jsme použili mikrogreens, které jsme vypěstovali sami!

 

 

 

Berušky – od semínka po salátek

Na jaře jsem si do nového truhlíku zaseli semínka špenátu a salátu dubáčku. Pár týdnů jsme čekali, zalévali a prosili sluníčko, aby trochu posvítilo. Nakonec jsme sklidili úrodu a ve třídě jsem si udělali dobrou svačinku.

 

 

 

Máme se čím chlubit

Skoro jako hrnečku vař…….. 🙂 Když naše skutečně zdravé kuchařky zadělávají na dukátové buchtičky, vypadá to v kuchyni jako v pohádce Hrnečku vař. Po buchtičkách se zaprášilo, ani jsme je nestačily vyfotit. Tedy přikládám foto s touto nabídkou:

Rybí karbanátky s vařenými bramborami, kmínová polévka

 

          

 

 

 

Jak vaříme ve školce 

Skutečně zdravě uvařit umí ve školce naše šikovné kuchařky Verča, Luci a Marťa.

A takhle to vypadá, když už mají hotovo……

Cizrnová krémová polévka, Holandský řízek s bramborovou kaší

Kapustová polévka, Krůtí bulgureto se zeleninou, salátek s jablky a rozinkami

 

 

 

 

 

Stonožka a beránek😊

Kde se bere mouka? Kdo dává vajíčka? A jak vznikne máslo? A co tvaroh?……….na to všechno jsme hledali odpovědi a za odměnu jsme si upekli beránka😊 A kdo nám pomáhal? No přece Daniela a paní kuchařky 😊

 

 

Když si Stonožka počká😊

….tak se určitě dočká😊 Nemusíme pořád jenom jíst, ale také si děláme radost. Na tu velikonoční radost jsme si zaseli obilí a čekáme😊 A čekáme😊

A dočkali jsme se😊😊 Krásné Velikonoce😊

 

 

Stonožko, dej mi hrášku😊

😊Tak nějak by na nás asi volala liška, až hrášek vyroste😊

Járovo tatínkovi děkujeme za krásné vyvýšené záhonky, které pro nás vyrobil a Daniele za hrášek.

Teď musíme zalévat a pozorovat, jak se hrášku daří😊

 

 

Stonožky a SZŠ

Kuchařská čepice, zelenina, ovoce a hlavně šikovné ruce Stonožek.

dokázaly vytvořit kulinářskou dobrotu. Zeleninová mašinka a ovocný jezevčík Dobroty jsme věnovali Daniele, která nám dobroty zasponzorovala. Rozdělila se s námi…….mmmmmňam! Byla to dobrota.

 

 

Stonožky v Luftově zahradě

Nádherná zahrada, krásné stromy, úžasný pan průvodce, hromada jablíček, vynikající mošt, povídání o přírodě………prostě nádherné dopoledne😊

 

Ovoce a pečený čaj

Hádejte, Stonožky, co je to za ovoce? Jak chutná?Dá se ovoce upéct? Dá se z něho udělat vynikající čaj? Tedy! To byla dobrota😊😊

 

 

Salátová dobrota

Před dvěma lety jsme si zasadili jablůňku a letos už by úroda opravdu moc dobrá😊 To bude proto, že jabloňku pravidelně navštěvujeme. Také myšky jsme jí odháněli!

 

 

Tak jsme letos natrhali, donesli z domova ještě další dobroty, všechno jsme prozkoumali a udělali jsme si výborný ovocný salát😊

 

 

Dvě jablíčka, ta nejkrásnější, jsme vzali na výlet do Luftovy zahrady v Plzni na Borech. Tam jsme nasbírali další a udělali z nich mošt. Byl výborný!!!

 

 

Hladový zajíc

se objevil ve Stonožkách! Rychle zelí! Mrkev! Okurky! Papriky……..Naše kamarádka Daniela všechno měla a pomohla Stonožkám hladového zajíce nakrmit😊

A nejenom zajíce, ale i stonožky. Spolu s Lenkou a Zuzkou jsme si povídali o vitamínech, o chutích a vůních. A všechno jsme ochutnali😊

A víte, co to je krouhání? A jak se dělá kyselé zelí?  Stonožky už ano😊

 

 

 

Berušky pečou jablečný štrúdl

Na podzim se na zahrádkách dozrála spousta jablíček a náš kamarád Domča se s námi o jejich úrodu rozdělil. Poctivě jsme jablíčka nakrájeli a upekli jsme si čtyři velké šišky štrúdlu. To byla dobrota!

 

Zdravá oslava narozenin

Jsme moc rády, že s námi ukazujete dětem, že slavit narozeniny ve školce jde i bez bonbonů a sladkostí. Ovoce nám chutná!

 

 

RECEPTY OD RODIČŮ

Co nám zahrada dala

😊

 

Špenátová pomazánka

Špenát (mangold)

2 žervé

Trochu cibulky, česneku, soli, pepře

 

Listy špenátu nebo mangoldu povaříme, následně necháme vychladit, pokrájíme a smícháme s žervé. Dochutíme. Na vrch namazané pomazánky můžeme dát vařené vajíčko.

 

Jablečné muffiny se skořicí

1,5 hrn. nastrouhaných jablek

1 hrn. celozrnné mouky

1,5 hrn. hladké mouky

1 lžička jedlé sody

2 lžičky prášku do pečiva

1 lžička skořice

0,5 lžičky ml. nového koření

Špetka soli

1 hrn. podmáslí

0,3 hrn. oleje

0,5 hrn. třtinového cukru

1 vejce

Skořicový cukr, kousek másla

 

Mouky smícháme se sodou, kypřícím práškem a koření. Smícháme vejce, cukr, podmáslí a olej. Přisypeme suché ingredience, promícháme a přidáme jablka. Těsto rozdělíme do 12. košíčků.

Každý muffin posypeme skořicovým cukrem a dáme malý kousek másla.

Pečeme cca 20 minut na 175 stupňů.

 

 

 

 

 

Zahradní slavnost – Co nám zahrada dala

12.10.2022 naše školka zorganizovala podzimní akci pro všechny děti, rodiče, prarodiče, učitelky, kuchařky a provozní děvčata. Plán byl pobavit se společně při různých soutěžích, které připravily paní učitelky, ukázat rodičům, jaké mlsky jedí děti ve školce, ukázat kuchařkám, jak jedí děti doma a opéct si u táboráku kvalitního buřtíka.

Vše se nám povedlo. Soutěžili jsme o stošest, ochutnali jsme si navzájem ňaminy a buřtíky opravdu neměly chybu.

……prostě báječný den plný smíchu, pohody a radosti….

Foto z akce:

https://ms70.plzen.eu/galerie/galerie/nggallery/galerie/Zahradn%C3%AD-slavnost-1

 

 

 

 

Berušky vyrábí houbové koření

V Beruškách se v posledních dnech mluví pořád o houbách. Hledáme je venku, pozorujeme, malujeme, krájíme, sušíme. A co s nimi dál? Zkusíme je nadrtit, přidat voňavou majoránku, kmín a bobkový list a houbové koření je na světě! A ta vůně… Paní kuchařka nám slíbila, že nám ho přidá do nějaké dobré polévky 😊

 

 

Vaření doma s rodiči

Tak jsme se o prázdninách činili a aby se nám nestýskalo po školce, čas jsme si krátili i u plotny. Samozřejmě, že jsme zaměstnali i rodiče, kteří nám velice rádi asistovali…

 

 

 

Dětem ze třídy Včeliček se velmi líbila nově vydaná kuchařka Mňamky z naší školky, a tak Matýsek s maminkou doma vařili podle originálních receptů mňamky.

 

 

 

 

 

Ovocný salát podle Stonožek

V loňském roce stonožky uvařily zdravý výýýýýýýýýýborný ovocný salát😊 Pochutnává si na něm několikrát za rok celá školka😊

 

 

 

 

Ředkvičková pomazánka

Na přípravu této mírně pikantní pomazánky si nakupte:

  • Ředkvičky – 2 svazky
  • Cibule – 1 kus
  • Zakysaná smetana – 2 lžíce
  • Máslo – menší kousek
  • Tofu – jeden balíček

Cibulku si očistěte a nakrájejte na malé kostičky. Následně si rozehřejte pánev a cibulku na ní lehce osmahněte. Poté přidejte nastrouhané ředkvičky a krátce orestujte, osolte a opepřete. Tofu si mezitím také nastrouhejte na jemném struhadle a přidejte ke směsi, jakmile ji sundáte z plotny. Následně vmíchejte kysanou smetanu a podávejte s čerstvým pečivem.

Rajčatová

Ingredience

  • 6 rajčat střední velikosti
  • 250 g jemného pevného tvarohu (např. Olomoucký od Olmy)
  • 50 g balkánského sýra
  • 2 lahůdkové cibulky nebo klasická střední cibule
  • Sůl, pepř
  • Čerstvé nebo sušené bylinky italského typu

Postup

  1. Rajčata nakrájím na malé kostičky a krátce je orestuji na nepřilnavé pánvi. Stačí pár minut. Díky orestování změknou a nebudou pak do pomazánky pouštět vodu.
  2. Do mísy dám vychladlá rajčata s tvarohem a důkladně propojím. Vmíchám na drobno nakrájenou cibulku a na jemno nastrouhaný balkánský sýr.
  3. Podle potřeby opepřím a doladím ještě troškou soli a bylinek. Hodí se třeba bazalka nebo oregano. Pomazánku mažu na pečivo, domácí chleba nebo knäckabroty a ozdobím

 

Hrášková

Ingredience

 

Množství je na 1 misku pomazánky

  • 200 g mraženého hrášku
  • 50 g přírodního sýra typu žervé
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • Sůl, pepř
  • 1 jarní cibulka

K podávání tenké slané krekry. Já jsem potřebovala servírovat bezlepkovou verzi, tak jsem pomazánku dala na tyto bezlepkové CRACKERS od Schäru.

Postup

  1. Mražený hrášek dám do malého hrnce, přidám trošku vody a nechám ho změknout a jen pár minut mírně povařit. Aby zůstal krásně zelený a zářivý.
  2. Po vychladnutí hrášek ve vyšší nádobě rozmixuji do hladka tyčovým mixérem spolu s olejem a citronovou šťávou.
  3. Ochutím solí, pepřem a zjemním smetanovým sýrem. Důkladně promíchám s na drobno nasekanou jarní cibulkou. Hotovo!

Květáková

Ingredience na 1 misku pomazánky

  • 200 g krátce povařených růžiček květáku
  • 2 vejce uvařená na tvrdo
  • 1 balení gervais (100 g, nebo alternativa v podobě čerstvého smetanového sýra)
  • 1 malá lžička hořčice
  • 1 až 2 stroužky česneku
  • Sůl, pepř
  • Hrst na drobno nakrájené jarní cibulky nebo petrželky

Postup

  1. Růžičky květáku krátce povařím v malém množství vody jen tak, aby akorát změkly a zůstaly na skus. Nechám je vychladnout.
  2. Uvařené růžičky květáku posekám nožem na drobno a v míse smíchám s na jemno nastrouhanými uvařenými vejci a se sýrem Gervais. Dochutím.
  3. Na závěr vmíchám nasekanou jarní cibulku nebo petrželku nebo pažitku nebo řeřichu „z parapetu“. Mažu na chleba nebo knackebroty a zdobím vojtěškou alfaalfa.👍

 

Cuketová se sýrem

Ingredience na 1 mističku pomazánky

  • 1/2 střední cukety (cca 350 g)
  • 50 g výrazného tvrdého sýra (např. Cheddar)
  • 1 až 2 lžíce zakysané smetany
  • Olivový olej
  • Koření na cuketu (dala jsem bylinkovou sůl, můžete dát koření na grilovanou zeleninu)
  • Dle potřeby sůl a pepř
  • Lahůdková cibulka
  • Kdo chce může s cuketou upéct i stroužek česneku

Postup

  1. Cuketu umyju, nakrájím na špalíčky a dám na nepřilnavý plech. Pokapu ji olivovým olejem a lehce posypu kořením.
  2. Dám péct do trouby na 200 stupňů na asi 30 minut, až cuketa změkne a chytne barvu.
  3. Po vychladnutí cuketu na prkýnku na drobno posekám a smíchám s na jemno nastrouhaným sýrem. Spojím lžící až dvěma zakysané smetany.
  4. Doladím chuť a když chci, vmíchám na drobno nakrájenou lahůdkovou cibulku nebo pažitku a na ozdobu použiju zelenou nať. Hotovo!

Cottage s okurkou

Ingredience

  • 1 kelímek sýru cottage
  • 1/2 okurky
  • Olivový olej
  • Sůl, pepř
  • Loupané konopné semínko

Postup

  1. Okurku oškrábu, nebo ji nechám neoloupanou a jen pořádně omyju. Nastrouhám ji na jemno a dám do sítka. Rukou nebo lžící ji vymačkám a zbavím vody. Vodu pak vypiju.
  2. Vymačkanou okurku už jen smíchám se sýrem cottage, zakápnu olivovým olejem a dochutím solí a pepřem. Tuto „základní chuť“ lze dále vyladit bylinkami, česnekem atd.
  3. Ihned mažu na knackebroty či křupavé celozrnné rýžové chleby obohacené o další obiloviny jako quinoa, amaranth atd.
  4. Na talíři posypu mletým konopným semínkem. Hotovo!

Žampionová

Ingredience

  • 250 až 300 g žampionů (zahradní nebo bílé)
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • Olivový olej
  • 90 g tofu (1/2 balení, může být přírodní i uzené)
  • Sůl, pepř, kmín, provensálské bylinky
  • 2 lžíce másla nebo přepuštěného másla Ghí

Postup

  1. Cibuli nakrájím na kostičky, česnek na plátky, žampiony na plátky nebo menší kousky.
  2. Na olivovém oleji orestuji cibuli. Když chytne barvu, přidám česnek, krátce promíchám a vsypu žampiony. Restuji do zlatova, v průběhu míchání ochutím drceným kmínem, solí a pepřem.
  3. Ke konci přidám nastrouhané nebo nakrájené tofu a krátce orestuji.
  4. Ve vyšší nádobě vše rozmixuji do hladka. Ke konci vmíchám povolené máslo a bylinky. Dám do menší dózy nebo skleniček. Nechám v lednici vychladit a ztuhnout

 

Šunkovo – ředkvičková 

Ingredience

  • Svazek ředkviček
  • 100 g kvalitní vysokoprocentní šunky
  • 1 kostička přírodního žervé
  • 1 lžíce másla (plátek)
  • Sůl, pepř, pažitka

Postup

  1. Ředkvičky očistím a v robotu je posekám na drobno. Možností je také posekat je nožem nebo nastrouhat na hrubo. Ředkvičky posolím a nechám je chvíli na sítku pustit vodu. Párkrát je promačkám.
  2. Šunku rozmixuji tyčovým mixérem do hladka spolu s máslem a žervé.
  3. Promíchám s ředkvičkami. Když je chuť, opepřím a doplním o čerstvé bylinky dle sezóny.

Pokud chcete pomazánku servírovat dětem, není třeba ji vůbec dochucovat. Šunka zajistí dostatek slané chuti. Zájemci o pikantnější chuť by v pomazánce mohli ocenit třeba stroužek česneku nebo lžičku křenové pasty.

Z pečených rajčat

Ingredience

  • 2 červené papriky
  • 150 g tvarohu (jemný ve vaničce)
  • 100 g žervé (nebo smetanový sýr typu Lučina)
  • 1 malá červená cibule (nebo půlka větší)
  • 1 lžíce olivového oleje
  • Na dochucení sůl, pepř, červený balsamikový ocet (pro pikantní chuť někdy dávám lžičku ajvaru)

Postup

  1. Papriky umyju, rozříznu podélně na půl, položím do pekáčku řezem dolů. Někdy pod ně dám pečící papír. Peču na 190 stupňů asi 30 minut. Až se slupka trochu zpeče.
  2. Papriky zbavím slupek, jádřince a nakrájím je na drobno.
  3. Ve střední míse rozmíchám tvaroh se žervé a olivovým olejem a přidám papriky. Důkladně propojím a na závěr doplním o na drobno nasekanou červenou cibuli. Ochutím solí, pepřem a decentně zacáknu balsamikovým octem. Hotovo!

Z hlívy ústřičné

Ingredience (1 miska směsi)

  • 200 g hlívy ústřičné (čistá hmota bez odřezků)
  • 120 g menší cukety
  • 100 g přírodního tofu
  • 1 cibule
  • Olivový olej
  • Na dochucení sůl, pepř, drcený kmín, 1 lžíce lahůdkového droždí, může být česnek

Postup

  1. Všechny ingredience si postupně nasekám v malém robotu na drobno. Pokud bych robot neměla, tak bych hlívu nasekala na drobno, tofu a cuketu bych nastrouhala…
  2. Na olivovém oleji orestuji do zlatova na drobno nakrájenou cibuli, pak přidám hlívu a restuji, ochutím pepřem, kmínem. Přidám cuketu a zase pár minut restuji. Kdo chce, může teď přidat i česnek. Osolím, vmíchám tofu a krátce ještě prohřeji a důkladně promíchám. Na závěr přidám asi lžíci lahůdkového droždí.
  3. Pokud bych směs chtěla ještě více zvláčnit, aby dobře držela na topinkách, kápnu do ní ještě trochu olivového oleje.
  4. Na sucho opeču topinky, nanesu na ně vychladlou směs a posypu bylinkami. Hotovo!

Zeleninová tofu

Budete potřebovat

  • Zeleninu – 1 rajče, kousek cukety, půlku mrkve
  • 1 balení tofu (bílé tofu, tofu s mořskou řasou, klidně i uzené, záleží na vás)
  • Olivový olej
  • Půlku cibule
  • 1 stroužek česneku
  • Koření na ochucení zeleniny (třeba ratatatattatouielle… 😉

Postup

  1. Na olivovém oleji orestuje nakrájenou cibulku. Jakmile zesklovatí, přidejte k ní nakrájený stroužek česneku a pár vteřin restujte.
  2. Přidejte nejdříve tužší zeleninu, v tomto případě tedy mrkev, a pár minut duste.
  3. Pak přidejte 1 oloupané rajče a na kostičky nakrájenou cuketu.
  4. Okořeňte dle chuti a duste max. 5 minut.
  5. Ke konci přihoďte nakrájené tofu a vše pak do hladka rozmixujte.
  6. Nechchte vychladnout a podávejte s celozrnným pečivem.

 

 

 

 

 

Stonožky udělaly jarní úklid,

aby měly připraveno na záhonky a výsadbu dýní. Uklidily listí, které přes zimu nafoukal vítr ze stráně, pohrabaly trávu a teď ještě připraví záhonky. Práce a radost z práce také pomáhají ke zdraví😊

 

 

 

Zdravá 5 ve Stonožkách

Cesta zdravým autobusem rovnou za nosem. Rovnou za jídlem. Je všechno jídlo zdravé? Co se v jídle může skrývat nebezpečného pro zdraví? Co patří do lednice a proč? Co do špajzu? Hodně jsme se dozvěděli, nasmáli jsme se, protáhli  si tělo………dělali jsme správné věci. To je dobře, přeci😊

 

 

 

 

Zdravé mikrogreens Stonožkám chutnají

Zasejeme, zalijeme, natrháme si, pochutnáme si, zasejeme, zalijeme, natrháme si, pochutnáme si……….a pořád dokola😊

Chutnají, jsou zdravé a krásně to vypadá😊

 

 

 

 

Dobroty a vitamíny pro všechny

Stonožky si vyrobily vitamínovou bombu. Nakoupily, umyly, oloupaly, nakrájely, rozmixovaly a pochutnaly si😊 Nemyslely ale jenom na sebe, ale i na ty, co mají v zimě starost, co si dát do zobáčku…..na ptáčky 😊

Děkujeme, stonožky! Kamarádi ptáčkové😊

 

 

 

Navštívil nás Zdravík se svým kamarádem

Ale jejda! Takový tlustý a neobratný kamarád☹

Společně jsme mu ukázali, co je zdravé-jak jídlo, tak pohyb a z tlustého kamaráda se stal zdravý kluk, co se rád hýbe a je veselý😊 Všechny stonožky si to zapamatovaly a učí to i své kamrády.

 

 

 

Ochutnávka s Danielou

Ve čtvrtek nás čekalo milé překvapení od Daniely, maminky stonožky Lucinky a zároveň naší kamarádky, která se nám stará o čistotu ve stonožkách😊 Daniela přinesla veliké překvapení v obří tašce😊

Povídali jsme si o ovoci, zelenině, jak se pěstují, co mají uvnitř, ale hlavně- Daniela nám přinesla ochutnat své výrobky na ochutnání😊 Třešňovou šťávu, jahodový džem, meruňkový kompot a jitrocelový sirup. A to vše bez umělých přídavků😊 Bylo to vynikající! Danielo, jsi šikovná! Lenka se Zuzkou se hned rozhodly, že to také vyzkouší😊

 

 

 

 

Zdravé není jen jídlo………

Stonožky pravidelně sledovaly úspěchy našich sportovců na zimních olympijských hrách. Fandily a držely palce😊

Každá správná stonožka ví, že zdravé není jenom jídlo, ale zdravý a důležitý je i pohyb-sportování.

Kdo zdravě jí, pravidelně se hýbe a má dobrou náladu, ten je zdravý jako řípa😊

 

 

 

 

Pěstování mikrogreens u Včeliček

Děti ze třídy Včeliček se s nadšením pustily do pěstování mikrogreens. Vybraly si semínka brokolice a kedlubny a společně s paní učitelkou je zasely. Zalévání již zvládly zcela samy. S nadšením pak každý den sledovaly klíčení a růst. Největší radost jim udělala samotná sklizeň a ochutnávka.

 

 

Duhový pokus ve Včeličkách

Co se nám stane v bříšku, když ty bonbóny sníme? Čím jsou obarvené bonbóny a díky čemu je zbarvené jablko?

 

 

Proč je lepší jíst ovoce než bonbóny?

 

 

Semínková svačinka pro myšku od Berušek

 

Co má myška ráda k jídlu? A na co má ty dlouhé ostré zoubky? O jedné takové myšce čteme pohádku a přemýšlíme, jakou svačinku bychom jí mohly připravit. Jsou semínka dobrá i pro děti?

 

Můžeme si vyzkoušet ochutnat slunečnicová, lněná, sezamová semínka, mandličky, ořechy atd. Namícháme si vlastní směs podle chuti a tu si pak doma zbaštíme.

 

 

 

Adélčina dýňová polévka (Berušky)

 

Adélčina dýňová polévka – fotorecept

 

Zdraví broučci

Děti v době karantény plnily společně s rodiči úkoly spojené s tématem hmyzu v trávě. Na děti čekala jedna zcela netradiční činnost. Za pomoci a dohledu rodičů připravovaly zdravou svačinku – zdravé broučky. Příprava byla zároveň i zábava, děti krájely, aranžovaly, poznávaly a ochutnávaly. Při výrobě a zdobení pojmenovávaly ovoce a zeleninu. Některé vitamíny si samy vypěstovaly a sklidily. Nakonec vytvořené broučky, šneky a housenky pojmenovaly a snědly😊.

Nechte se inspirovat a dobrou chuť přeje třída Včeliček.

 

 

 

 

 

Paní Veselá a pan Smutný přišli do Stonožek

S novou kamarádkou Eliškou přišli do Stonožek na návštěvu paní Veselá a pan Smutný.  Eliška dětem vyprávěla příběh, proč se pán s paní tak jmenují, společně s dětmi pak třídila obrázky potravin na zdravé a nezdravé, povídala si s dětmi o správné výživě.

 

 

 

 

Brrrrr, to je kyseléééééé!

Eliškooooooo, to jsou vitamíny takhle kyselé????????? Některé sladké,

některé kyselé…..podle toho, v jakém ovoci se ukrývají, Ochutnejte.

 

 

 

 

 

Stonožky hrají pexeso plné vitamínů

Jůlinky rodiče nám věnovali pexeso plné vitamínů. To je ovoce a zeleniny! Povídáme si o ovoci a zelenině, o tom , kdo má co rád…..ale pozor! V pexesu se schovává taky Buřtýn! A Plísňák! Pozor na ně! My víme proč! Přijďte, my vám ho půjčíme .

 

Dobrota pro Stonožky i pro ptáčky

Bacili řádí všude! Chraňte se!!!!! Ve stonožkách jsme si vyrobili pomerančovou bombu.

A co s tím? Vyhodit? Nene, stonožky si umí poradit.

Stonožky a ptáčci, dobrou chuť!

 

Dostat se ke zdravé dobrotě není jen tak

 

 

 

A po práci odměna.Ozdobili jsme si ovocný tvaroh od našich šikovných kuchařek  A na ptáčky jsme také mysleli.

 

Stonožky a červená rýže

Paní hospodářka Martina nám přinesla na třídu novou dobrotu, na kterou se můžeme těšit při obědě. Červenou rýži. Přečetli jsme si o ní zajímavé informace, zahráli si hru ,,kde je zrníčko?“, připravili jsme si hlasovací tabulku a těšili se na oběd. Překvapením u oběda byla rýže ,,strakatá“. Někteří nadšenci se chvíli snažili roztřídit rýži na červenou a bílou.

Oběd byl vynikající. Králík s červenou řepou také moc chutnal.  Podívejte se na hlasování strávníků. Těch pár mračounků byla řepa. Jak řekla Jůli: ,,Povíme si pohádku O veliké řepě a příště to bude dobré.“

 

 

 

Zdravá oslava narozenin (Stonožky)

I s ovocem se dají vesele oslavit narozeniny.

Nejen vesele, ale i zdravě. Všem chutnalo.

Všechno nejlepší!

 

 

Já mám koně, zdravé koně (Stonožky)

….Já mám koně, zdravé koně, to jsou koně mí,

když já jim dám pohanku, oni skáčou na branku…..

když jsem jim dal jáhly, ocasem si mávli…..

 

 

Na svátek svatého Martina jsme si pozvali paní hospodářku Martinu, aby dala ,,koníkům“ ochutnat zdravé dobroty. Společně jsme ochutnávali, vymýšleli legrační rýmy a na interaktivní tabuli vyhledávali informace a zajímavosti.

 

 

Každý ,,koník“ si mohl osahat a očichat v syrové podobě a v uvařené podobě ochutnat. Každý ,,koník“ mohl hlasovat, co mu chutnalo a co ne.

 

 

 

 

Motýlci pečou štrůdl z jablíček  z farmy

Děti ze třídy Motýlků si vyzkoušely pečení štrůdlu ze sadů z Nebílov. Nejdříve jsme si řekli, které suroviny potřebujeme k přípravě štrůdlu a jak se taková dobrota vůbec dělá. Děti s nadšením poslouchaly a zkoušely si zapamatovat postup, jak jdou suroviny za sebou. Nejvíce děti omámila vůně skořice spolu se strouhanými jablky. Štrůdl nám upekly paní kuchařky a krásně provoněl celou třídu. Příprava na štrůdl děti moc bavila a upečený štrůdl ochutnaly i děti, které nejí ovoce.

 

 

 

Zeleninový a ovocný salát (Motýlci)

Po velkém úspěchu s pečením štrůdlu jsme si s dětmi naplánovali další zdravou svačinku a to pestrý zeleninový a ovocný salát. Ovoce a zeleninu nám darovali rodiče se svých zahrádek, tudíž saláty byly v BIO kvalitě. Hned ráno jsme si k plodinám řekli spoustu zajímavých věcí, o vitamínech a správně se naučili třídit ovoce a zeleninu. Společnými silami jsme plody nakrájeli na malé kousky, jednotlivě ochutnávali a vybírali jsme takové druhy zeleniny a ovoce, které bychom v salátu chtěli mít. Po té jsme zpracované suroviny promíchali ve velkých mísách a poctivě se o saláty rozděli. Na našem společně připraveném pokrmu jsme si moc pochutnali a už teď se těšíme, co si „uvaříme“ příště.

 

 

 

 

 

Pečení u Berušek

Náš skřítek Bedřich a jeho kamarád Kotlík nás učili vařit a péct různé dobroty. Nakonec z toho byly výborné mrkvové muffiny. Při jejich přípravě jsme se naučili spoustu věcí – jak se čte recept, jak se strouhá mrkev, co udělá kakao, když ho přidáme do těsta a že vločky nejsou sněhové, ale ovesné. Společně jsme umíchali těsto a každý si přidal do svého muffinu, co mu chutná. Každý tak byl jiný.. Paní kuchařky nám dobrotu upekly, a všichni jsme si po obědě pochutnali.

 

 

 

 

Vaříme bylinkový čaj (Berušky)

Skřítek Kotlík onemocněl! Jak bychom mu mohli pomoct? Našli jsme obrázky léčivých bylinek a něco jsme si o nich zjistili. Potom si každý namíchal svůj vlastní bylinkový čaj a jeden hrneček jsme uvařili i pro Kotlíka a Bedřicha. Jakou jsme měli radost, když nám druhý den přišel od skřítků dopis, že naše medicína pomohla a že je Kotlík zase zdravý!

 

 

 

Podzimní hostina (Berušky)

S poznáváním podzimních plodů nám pomohly i maminky a tatínkové – uspořádali jsme velikou podzimní hostinu a děti s rodiči doma připravili spoustu dobrot – ochutnali jsme různé jablečné koláče, dýňové dortíky a lívance, sušenky… Všichni nám poslali i fotky z domácího pečení.

 

 

Co to mléko udělalo? (Stonožky)

Tak, děti dobrou chuť. Děti poděkují a jí……….Jéééé, Lenko, podívej! Já mám to mléko růžové! Né, to je fialová! Jééé, já taky!!! No, co se to s ním stalo? Asi barva v hrnečku! Ne, to by nešlo, to by bylo jedovaté! Tak barva do jídla! A nebo fialové kakao! A nebo to udělal skřítek!

Chvíli to trvalo. Nakonec malí detektivové vypátrali, že nám mléko obarvilo sušené ovoce,  které bylo přimícháno do cereálií. Byla to velká zdravá dobrota.

Co jsou cereálie? Co umělá barviva a co přírodní barviva?

Kdo nám pomohl v hledání informací? No přece internet. Ten nám poví, na co se zeptáme.

 

 

 

 

Bramborový den(Stonožky)

V pátek do školky s bramborem v kapse, cvičení s bramborem, relaxace s bramborem, porovnávání a třídění brambor, ochutnávka syrového bramboru…..Brrrrrrrr! Nikomu moc nechutnal! Brambor jako tiskátko, brambor jako tělo ježka. Hledání informací o bramboru na internetu, hledání bramborových receptů…..A konečně oběd! Bramborová dobrotaJ Mňam, paní kuchařky

 

 

 

Ve třídě Stonožek voněl ovocný salát (Stonožky)

A to ne ledajaký! Naše hodné maminky nám darovaly různé druhy ovoce a několik surovin na ochucení salátu. Stonožky jsou velice šikovné, ovoce omyly, nakrájely a ve velikém hrnci promíchaly……Při přípravě salátu jsme si společně všichni povídali o ovoci, dívali jsme se, co je uvnitř a ochutnávali jednotlivé druhy. Brrrrr! Pomeranč byl pěkně kyselý! Paní hospodářka nám přišla ukázat, jak se krájí velikým nožem a na ochucení nám přinesla kokos a dýňová semínka. Salát se nám moc povedl a všem chutnal. Akorát ty vitamíny jsou tak malinké, že jsme je vůbec neviděli.

 

 

 

Když se vaří, tak se také nakupuje (Stonožky)

Hry na obchod jsou ve třídě Stonožek na denním pořádku. A na podzim se nejvíce nakupuje ovoce a zelenina, které jsou plné vitamínů. Co byste si koupili vy? Jaké ovoce? Jakou zeleninu? Vše, co mají rády děti ze Stonožek, si nakreslily do svých látkových tašek. Na vycházce jsme si domluvili návštěvu v opravdovém obchůdku ovoce a zeleniny, kam pravidelně nakukujeme. Také vám dáme o tom vědět

 

 

Polévka pro Chytrolína (Stonožky)

Během vyprávění o ovoci a zelenině se nám začaly ve třídě hromadit akční letáky. Děti si během her vystříhávaly obrázky ovoce a zeleniny, nosily si je do obchodu, prodávaly je, různě je měnily a hrály si na kuchaře. A tak vznikl nápad, uvařit polévku pro skřítka Chytrolína. Suroviny děti poskládaly do hrnce a za chvíli byla polévka hotova. Skřítkovi moc chutnala. I my jsme ten den měli moc dobrou polévku.

 

 

Stonožky a rodiče ,,zavařovali“ zásoby na zimu

Na víkend si děti ze třídy Stonožek odnesly domů ,,zavařovací sklenici“ a společně s rodiči ,,zavařili“ kompot nebo zeleninovou směs. Zásoby dáme do domečku skřítka Chytrolína, aby neměl v zimě hlad. Děti vyprávěly rodičům poznatky o ovoci a zelenině, o tom, jak je jíme ve školce, jak nám je paní kuchařky připravují. V pondělí nám vyprávěli zážitky ze společné práce rodiče i děti.