Skutečně zdravá škola

Vrátit se zpět

Naše školka se zapojila do programu Skutečně zdravá škola.

 

Co je program Skutečně zdravá škola?

 

Skutečně zdravá škola je komplexní program (http://www.skutecnezdravaskola.cz/jak-naplnit-kriteria)  zdravého školního stravování. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká.

Program Skutečně zdravá škola stojí na pevných pilířích: zdravé děti, potravinově gramotní lidé, aktivní místní společenství, udržitelné zemědělství a zdravé životní prostředí. V České republice funguje více než 8000 provozoven školního stravování. V nich se denně stravuje přes 1,3 milionu dětí, které za rok snědí více než 350 milionů pokrmů. To představuje obrovskou příležitost pro ozdravení dětí a celé společnosti.

 

„Děti, které dnes pochopí hodnotu jídla, budou v budoucnu kupovat kvalitnější potraviny“.

 

Naše školka se v rámci aktuálních možností snaží nakupovat čerstvé sezonní potraviny od místních farmářů, pekařů a řezníků, organizuje výlety na místní farmy, začleňuje téma stravování a jídla do vzdělávacího programu, pořádá ve třídách společné vaření a komunitní aktivity.

 

Desatero naší kuchyně:

 

  1. Používáme jen základní suroviny
  2. Upřednostňujeme lokální a sezonní potraviny
  3. Minimalizujeme používání polotovarů a instantních potravin
  4. Minimalizujeme množství sol
  5. Omezujeme konzumaci bílé pšeničné mouky
  6. Snižujeme potřebu cukru
  7. Používáme kvalitní tuky
  8. Jídlo podáváme s dostatkem zeleniny
  9. Dbáme na vyváženost mezi masitými a nemasitými pokrmy
  10. Respektujeme potřeby dítěte a čas k jídlu

 

více informací najdete zde

 

 

 

 

Ve třídě Stonožek voněl ovocný salát

A to ne ledajaký! Naše hodné maminky nám darovaly různé druhy ovoce a několik surovin na ochucení salátu. Stonožky jsou velice šikovné, ovoce omyly, nakrájely a ve velikém hrnci promíchaly……Při přípravě salátu jsme si společně všichni povídali o ovoci, dívali jsme se, co je uvnitř a ochutnávali jednotlivé druhy. Brrrrr! Pomeranč byl pěkně kyselý! Paní hospodářka nám přišla ukázat, jak se krájí velikým nožem a na ochucení nám přinesla kokos a dýňová semínka. Salát se nám moc povedl a všem chutnal. Akorát ty vitamíny jsou tak malinké, že jsme je vůbec neviděli.

 

 

Když se vaří, tak se také nakupuje

Hry na obchod jsou ve třídě Stonožek na denním pořádku. A na podzim se nejvíce nakupuje ovoce a zelenina, které jsou plné vitamínů. Co byste si koupili vy? Jaké ovoce? Jakou zeleninu? Vše, co mají rády děti ze Stonožek, si nakreslily do svých látkových tašek. Na vycházce jsme si domluvili návštěvu v opravdovém obchůdku ovoce a zeleniny, kam pravidelně nakukujeme. Také vám dáme o tom vědět

 

 

Polévka pro Chytrolína

Během vyprávění o ovoci a zelenině se nám začaly ve třídě hromadit akční letáky. Děti si během her vystříhávaly obrázky ovoce a zeleniny, nosily si je do obchodu, prodávaly je, různě je měnily a hrály si na kuchaře. A tak vznikl nápad, uvařit polévku pro skřítka Chytrolína. Suroviny děti poskládaly do hrnce a za chvíli byla polévka hotova. Skřítkovi moc chutnala. I my jsme ten den měli moc dobrou polévku.

 

 

Stonožky a rodiče ,,zavařovali“ zásoby na zimu

Na víkend si děti ze třídy Stonožek odnesly domů ,,zavařovací sklenici“ a společně s rodiči ,,zavařili“ kompot nebo zeleninovou směs. Zásoby dáme do domečku skřítka Chytrolína, aby neměl v zimě hlad. Děti vyprávěly rodičům poznatky o ovoci a zelenině, o tom, jak je jíme ve školce, jak nám je paní kuchařky připravují. V pondělí nám vyprávěli zážitky ze společné práce rodiče i děti.